Pytanie dotyczące klucza testu "Najki z Samotraki"

4 lata 1 tydzień temu #1 przez Fantowa
Dzień dobry,
zwracam się z pytaniem dotyczącym klucza odpowiedzi do testu "Najki z Samotraki" : http://xn--jzyk-polski-rrb.pl/matura/testy/2275-najki-z-samotraki?showall=&start=2

Interesuje mnie zadanie 2, "Skróty wyrazów i wyrażeń polskich zachowujące polskie brzmienie" - czy w możliwym wariantach odpowiedzi jest też miejsce na "es"? Przerobiłam ten test i zastanawiam się nad tym, czy moja odpowiedź jest poprawna, nie znalazłam jej w kluczu, a wydaje mi się, że mogłaby tam być.

Fragment tekstu: Można powiedzieć, że zaczęło się przed laty od Owsiakowego „siema". I dziś to już nie jest tylko pen i komp. Nawet SMS, skądinąd wersja skrócona całego wyrażenia, ma już dziś swoją skróconą wersję: „es". Krótkie „cześć" ma jeszcze krótszy wariant w postaci „cze". A mój Wrocław jest nie tylko Wrockiem, ale też jedynie „Wro". Jest „do zo", „nara" (a nawet „narazka"!) i „spoko". Owe skróty często abstrahują od granic morfologicznych wyrazów. „Dziękuję" to jest oczywiście „dzięki", ale też w wersji zanglizowanej „dzienks", albo „spoks" zamiast „spokojnie". „Piwo", czyli „browar", to jest „bro", ale też „bronks". W tych skrótach mamy zabieg słowotwórczy anglizujący brzmienia.

Dziękuję za odpowiedź :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: filolog
Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.