× Hydepark

Co jest z tymi nazwami?

8 lata 10 miesiąc temu - 8 lata 10 miesiąc temu #2 przez filolog
Witam!
Z góry zaznaczam, że nie uważam się w tej kwestii za autorytet, nie mniej jednak postaram udzielić jakiejś w miarę kompetentnej odpowiedzi.

Dwukropek to znak wyodrębniający część tekstu, którą poprzedza, jako taki może zapowiadać wyliczenie tytułów, pojęć i wyrazów.
Dlatego za poprawne należy uznać zdanie

Powieść: Dżuma jest parabolą.

Jako, że nie należy łączyć dwóch sposobów wyodrębniania wyliczenia, stosujemy albo dwukropek, albo cudzysłów, albo kursywę.

W tym kontekście zapis tytułów filmów z dwukropkiem wydaje się poprawny, jeśli po dwukropku następuje wyliczenie, w którym pojawia się jeden z kilku filmów tworzących serię.

Kropkę stawiamy po tytule rozdziału, podrozdziału, ustępu, paragrafu, jeśli pierwsza litera tytułu jest napisana wielką literą, a pozostałe małymi, np. Użycie kropki. (można, ale nie trzeba)
Kropki nie stawiamy, gdy tytuł rozdziału, podrozdziału, ustępu, paragrafu rozpoczyna się małą literą lub jest pisany wielkimi literami.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Takie wątpliwości najlepiej rozwiewać korzystając z internetowych poradni językowych, w których można uzyskać profesjonalną odpowiedź od naukowców.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 10 miesiąc temu - 8 lata 10 miesiąc temu #3 przez b1109769@rmqkr.net
Witam i dziękuję za odpowiedź. Napisałem do 4 poradni - cisza od miesięcy. Do poradni PWN nie sposób się dostać. Ciągle kłamią, że już limit wyczerpany (a nawet próbowałem pisać o 23:59 i 24:00. Oprócz tego o godzinach takich jak 4:00, 13:00, 18:99, 23:00 - NIGDY nie można się dostać. Nie wierzę w taki ich ruch i na pewno zablokowali możliwość pisania i kłamią): poradnia.pwn.pl/zapytaj.php

Dla mnie jasne jest więc napisanie tytułu w taki sposób, że dużą literą zaczyna się coś po dwukropku jeśli są to tytuły danej serii. Czyli na przykład:

Tytuły to:
"Trylogia zemsty: Oldboy", "Trylogia zemsty: Pani śmierć" , "Trylogia zemsty: Pan śmierć".

Tak samo na przykładzie "Hobbita" bo są to podtytuły części i się je jakoby wymienia - wymienia się podtytuły. Ale z pozostałych rzeczach jest niejasne.

Kropkę stawiamy po tytule rozdziału, podrozdziału jeśli pierwsza litera tytułu jest napisana wielką literą, a pozostałe małymi,

Ale jak to "pierwsza litera duża a pozostałe małe"? Na pewno chodzi o litery a nie wyrazy?
Czy odnosisz się do tego, że coś może być napisane TYLKO DUŻYMI LITERAMI JAKO TYTUŁ?
Czyli jak tytuł - odnosząc się do tego co napisałeś - będzie zapisany DUŻYMI LITERAMI to... mamy nie stawiać kropki?
Coś mi się nie chce wierzyć... Pewnie masz coś innego na myśli.

Podejrzewam, że chodzi Ci o takie coś:
Kropkę stawiamy po tytule rozdziału, podrozdziału jeśli pierwsza litera tytułu jest napisana wielką literą, a pozostałe [zdania] małymi,

Także z tego wynika taki zapis:
Tytuł dzieła to: "Medycyna lekarska. Pierwsze dni."

A jeśli w tytule obydwa słowa są napisane z dużej litery? To co wtedy? Zgodnie z tym co napisałeś, mielibyśmy... nie stawiać kropki (bo pierwsza litera jest napisana dużą literą z pozostałe nie małą tylko również dużą!
Na przykład:
Tytuł dzieła to przykładowo: "Mroczny Rycerz początek" <--- co w takim wypadku?

8 lata 10 miesiąc temu #4 przez filolog
Tak, tytuł rozdziału może być również napisany wielkimi literami (np. UŻYCIE KROPKI), wtedy nie stawiamy po nim kropki, podobnie jest, gdy tytuł rozpoczyna się od małej litery, np. użycie kropki (zapis pozostałych wyrazów w tytule w takim przypadku nie ma znaczenia).
Ostatni przykład wydaje się złym zapisem, według mnie powinien on wyglądać następująco: "Mroczny Rycerz: Początek".
Czytając teksty w dzisiejszych czasach, trzeba pamiętać, że błędy zdarzają się często i praktycznie wszędzie. Przyczyną jest jak zwykle pośpiech, brak czasu, oszczędności... Problem dotyczy zarówno tego, co na papierze, jak i tego, co w internecie.

8 lata 10 miesiąc temu #5 przez b1109769@rmqkr.net
Panie Filologu, niech się Pan nie denerwuje, ale... nie bardzo rozumiem to co Pan chciał napisać.
Jakim bowiem cudem możemy zostać zwolnieni od rozpoczęcia tytułu zdania małą literą?

I skoro tytuł rozdziału napisany wielką literą nie wymaga kropki to uważasz, że następujący zapis (bez kropki) jest poprawny?
HOBBIT Niezwykła podróż

Czyli anologicznie do tego co piszesz, że nie stawiamy kropki po tytule rozpoczętym małą literą, nasz omawiany przykład byłby poprawny w formie:
hobbit Niezwykła podróż

Nie chce mi się w to wierzyć. A tak przecież napisałeś sam: "wtedy nie stawiamy po nim kropki, podobnie jest, gdy tytuł rozpoczyna się od małej litery"

8 lata 10 miesiąc temu #6 przez filolog
Gdy cały tytuł rozdziału pisany jest WIELKIMI LITERAMI, to na jego końcu nie stawia się kropki, podobnie jest, gdy tytuł rozdziału zaczyna się od małej litery.
Oba przytoczone przykłady są niekonsekwentne i błędne.
W celu rozjaśnienia proponuję lekturę:
so.pwn.pl/zasady.php?id=629751
so.pwn.pl/zasady.php?id=629749

8 lata 10 miesiąc temu - 8 lata 10 miesiąc temu #7 przez b1109769@rmqkr.net
Napisałem tutaj odpowiedź. Wie ktoś dlaczego jej tutaj nie ma? W takim razie muszę jeszcze raz to napisać, tym razem w skrócie.
Panie filologu, a mógłby Pan to wyjaśnić mi tutaj na przykładzie "Hobbita" i tego co z nim związane?

8 lata 10 miesiąc temu #8 przez filolog
Analogicznie do wcześniej podanego przeze mnie przykładu: "Mroczny Rycerz: Początek" poprawny wydaje się zapis: "Hobbit: Niezwykłą podróż", bo to jest pierwsza część cyklu.

8 lata 10 miesiąc temu - 8 lata 10 miesiąc temu #9 przez b1109769@rmqkr.net
Ale Panie filologu, nie zrozumiał mnie Pan albo napisał swoją odpowiedź bardzo niedbale i nieuważnie. Pytałem przecież o coś innego, o przykład jaki Pan podał. Chodzi mi o coś innego niż to o co pytałem. Mam na myśli ciekawostkę jaką Pan dopisał. Jeszcze raz to napiszę specjalnie dla Filologa:

Kropkę stawiamy po tytule rozdziału, podrozdziału jeśli pierwsza litera tytułu jest napisana wielką literą, a pozostałe małymi,

Ale jak to "pierwsza litera duża a pozostałe małe"? Na pewno chodzi o litery a nie wyrazy?
Czy odnosisz się do tego, że coś może być napisane TYLKO DUŻYMI LITERAMI JAKO TYTUŁ?
Czyli jak tytuł - odnosząc się do tego co napisałeś - będzie zapisany DUŻYMI LITERAMI to... mamy nie stawiać kropki?
Coś mi się nie chce wierzyć... Pewnie masz coś innego na myśli.
I skoro tytuł rozdziału napisany wielką literą nie wymaga kropki to uważasz, że następujący zapis (bez kropki) jest poprawny?
HOBBIT Niezwykła podróż
Czyli anologicznie do tego co piszesz, że nie stawiamy kropki po tytule rozpoczętym małą literą, nasz omawiany przykład byłby poprawny w formie:
hobbit Niezwykła podróż

8 lata 10 miesiąc temu #10 przez filolog
Wyraźnie napisałem, że ta zasada odnosi się do tytułu rozdziałów i podrozdziałów (dodam jeszcze: całego tytułu) - opiera się ona na założeniu, że jest to enumeracja części całości, jaką jest dzieło i rozdział. Trudno tę zasadę zastosować do Pańskich zapisów tytułu filmu.
Jest wiele sytuacji w polskiej ortografii, w których nie stawia się kropek na końcu zdania, równoważnika, sloganu itp. Wymienione są one tu: język-polski.pl/zasady-interpunkcji/2075-kropka (podobnie jak przykłady użycia kropki).
Nie rozumiem, dlaczego upiera się pan przy niekonsekwentnych zapisach tytułu filmu, nie widzę uzasadnienia dla takiej praktyki. Wcześniej podałem, jak według mnie powinny wyglądać poprawne zapisy, bo pańskie są w mojej opinii niepoprawne.
Doprawdy nie wiem, co jeszcze mógłbym dodać żeby moja odpowiedź była bardziej jednoznaczna.

8 lata 8 miesiąc temu #11 przez b1109769@rmqkr.net
Dziękuję za odpowiedź. Może łatwiej będzie podać przykład konkretny.

Proszę zobaczyć na ten obrazekL

Czy opis filmu poprzedzony dwukropkiem powinien zaczynać się z małej litery (tak jak jest napisane)?
Albo niżej, w sekcji "mój komentarz". Czy rozpoczęcie zdania od małej jest poprawne w tym wypadku?

8 lata 8 miesiąc temu - 8 lata 8 miesiąc temu #12 przez filolog
Moim zdaniem wytłuszczone elementy pełnią funkcję nagłówków zapowiadających treść. W związku z tym zdania zaczynałbym od nowej linii i wielkiej litery.

8 lata 8 miesiąc temu #13 przez b1109769@rmqkr.net
Nagłowków zapowiadających treść? A wtedy panuje takie przyzwolenie kiedy nagłówek zawiera dwukropek?

8 lata 8 miesiąc temu #14 przez filolog
Z drugiej strony jeśli uznać, że następuje tu wyodrębnianie wyliczenia pojedynczego przedmiotu za pomocą dwukropka, to zapis jest poprawny np.

Termin: buduar stanowi zapożyczenie.
Źródło: język-polski.pl/zasady-interpunkcji/2077-dwukropek
Po namyśle, muszę przyznać, że ten zapis może być poprawny.

8 lata 8 miesiąc temu - 8 lata 8 miesiąc temu #15 przez b1109769@rmqkr.net
Tak, ten zapis może być poprawny a w świecie "hulaj dusza, hulaj". Widzimy na plakatach wykrzykniki "po spacji" ---> "TYLKO TERAZ !!!" i inne podobne twory. Język się tak zmienił, że już "epicki" ma się nijak do literatury a słowo "kontent" oznacza "zawartość" a nie kogoś "zadowolonego".
Zgodzi się Pan ze mną? I pytanie - co począć? Ja już nie mam pojęcia jak pisać poprawnie po polsku. Te drukropki i duże/małe litery mnie zabijają (wielkie/małe).

A pomoże mi Pan w jeszcze jednym przykładzie?
Jaką literą zaczniemy po dwukropku w tym zdaniu?

"Moje pytanie brzmi: ..."

8 lata 8 miesiąc temu #16 przez filolog
Na podstawie tej samej zasady uznałbym ten zapis za poprawny i tu wątpliwości mam zdecydowanie mniej.

Moderatorzy: filolog
Serwis rozdaje przeglądarkom bezpieczne ciasteczka.